Церква Варвари (С. Таранушенко)

Церква Варвари. Схематичний обмір плану 1916 р.

Збудована, певно, в 80-х роках XVIII ст., бо в цокольному ярусі іконостаса в картуші вміщено запис: «Сооружися сей иконостас снецарскою работою коштом асаула сотенного Максима Клювеского аиконописною здолана з облого всех… дателей и прихожан… В 1788 году апреля 15 мастером снецарской міщанином новгородським Федором свистухою а іконописною жителем ямпольским карнетом Григоріем Шарыпою»[1].

Церква Варвари належить до поширеного на Чернігівщині типу невеликих скромних тризрубних одноверхих церков з «кубічним» зрубом стін центральної дільниці; у вівтаря і бабинця зруби стін вдвоє нижчі, ніж у центральної дільниці, а площа їх мало не у чотири рази менша плану центра. Верх в церквах такого типу часом недорозвинутий. Грані першого залому в них іноді зразу переходять в маленький світловий ліхтар (саме такою і є церква Варвари), або ж між зрубом стін і ліхтарем вставлено восьмерик, об’єм якого різко зменшений порівняно із зрубом стін (такою є, наприклад, церква в с. Чубковичах на Стародубівщині).

План церкви Варвари складається з трьох чотиригранників (південний і північний приділки добудовано згодом).

Вихідний розмір в побудові плану – довжина плану центральної дільниці. У чотиригранного центра ширина = апофемі рівностороннього трикутника з стороною = довжині чотиригранника. Вівтар в плані чотирикутник: ширина його дорівнює ½ діагоналі центра, а довжина = ширині його. Бабинець – також чотирикутник, довжина його (з обома стінками разом) = довжині вівтаря, а ширина бабинця = його довжині.

Висота зрубу стін центральної дільниці[2] дорівнює довжині плану дільниці. Починає переходити зруб у восьмигранник на висоті = півсумі довжини плану центра і вівтаря. Перший залом в розрізі має форму трапеції, з кутом нахилу бокових граней в 45° при основі. Заготовлявся зруб залому центрального верху з допомогою шаблона-трапеції, у якої основа – довжина зрубу стін дільниці (вгорі), верхня грань = ¼ основи і висота = ½ повної довжини плану вівтаря. Світловий ліхтар – восьмигранна призма: довжина його = ¼ довжини зрубу стін дільниці (вгорі), і висота на товщину вінця більша довжини його. Прикриває ліхтар в інтер’єрі плоский плафон.

Внутрішня висота центральної дільниці = сумі довжини плану центра і бабинця. Вікна в зрубі стін центральної дільниці (верхній ярус) заложено на висоті = повній довжині плану вівтаря, а вікна в ліхтарі заложено над підлогою на висоті = діагоналі плану центра, а над верхнім вінцем зрубу стін на висоті = ½ діагоналі плану вівтаря.

Висота зрубів вівтаря і бабинця = повній діагоналі плану вівтаря. Дзвіниця над бабинцем надбудована в XIX в.


[1] Ф. Гумилевский «Чернигов» Ч. VI. С. 16.

[2] Для аналізу розрізу користуюсь фото креслеників художника-архітектора О. Кацаурова.