Дворічанські традиції. Свято дитячої пісні “Дюймовочка” 1992 - 2003 років. (Л. М. Ковтун с.м.т. Дворічна).

Проблема дозвілля дітей в усі часи була актуальною. А що ми, дорослі, робимо в епоху дитячих комп’ютерних ігор для того, щоб щодня дарувати дітям казки, розкривати їх здібності, вчи­ти робити добро, боротися проти зла.

Світогляд дитини формується не тільки в сім’ї. Багато часу діти проводять в дитячому садочку, в школі, в ігрових залах, де ча­сто забувають про казкових героїв, які були дорогі бабусям і діду­сям.

Сучасні діти дуже часто не помічають і не цінують краси місце­вості, де проживають.

Дворічанщина - мальовничий край Слобожанщини. Натура сло­божан особлива. Багалій Д.І. стверджує, що празників у слобожан бу­ло багато і деякі з них святкувалися кілька днів. Було чимало і міс­цевих празників.

До нашого часу в селах, що межують з Росією, збереглася тра­диція святкування в с. Тополі Кам’янської сільської ради празника Оле­ксандра Невського, в с. Піски Пісківської сільської ради - Вознесіння.

Завдяки працівникам культури Дворічанського району не втраче­на традиція Купальського свята. Щороку в День Івана Купала дворічанська молодь, діти та їх батьки збираються на березі Оскола, де про­ходить театралізована програма. Працівниками РБК пропагуються Коляд­ки та Щедрівки. Так, в День Різдва Христоваго на сцені РБК діти з ве­ликим задоволенням колядують та щедрують.

Проходять роки. Народжуються нові традиції...

... В 1977 році в Дворічній постало питання будівництва приміщення дитячого садочка. Колишній голова райвиконкому, нині покійний, Василь Ягорович Діденко, обрав місцем будівництва найвищу точку Дво­річної. Саме тоді і народилася назва ще не існуючого житлового мікро­району - Палестина. Було багато невдоволених вибором місця будівницт­ва (начебто далеко, начебто незручно).

З вересня І981 року дитячий садок почав працювати. В тому ж ро­ці разом з дворічанами, які йшли в гору до дитячого садочка, “пішла” й складуха:

  • На великім белебні

Збудували дитсадок

Дворічанські телепні.

В теперешній час “Палестина” - центральний мікрорайон селища.

Зимового ранку 1992 року Бабенко Любов Миколаївна - художній керівник районного Будинку культури вирішила відвідати дитячий садок “Колосок” з метою проведення дитячого пісенного свята. Долаючи нелегкий шлях вгору - до дитячого садка, вона йшла ніби вгору до зірок.

23 лютого 1992 року на сцені РБК пройшло свято дитячої пісні, яке називалося “Двуречанские звездочки”. У святі брали участь 30 виконав­ців з 6 дитячих садочків району.

Свято настільки сподобалося дітям та їх батькам, що не проводити його стало не можливим. Батьки настирно телефонували до РБК вже з по­чатку наступного року. На протязі 12 років повесні в Дворічній прохо­дить традиційне свято дитячої пісні.

З 1995 року по 2000 рік маленькі зірочки Дворічанщини приїздили на бал до Попелюшки. Попелюшкою обиралася найяскравіша дівчинка, вона і виконувала головну пісню свята - пісню Попелюшки. Першою Попелюш­кою була Даша Дубницька з села Вутьківка. Естафету передала Шепіловій Світлані з Дворічної, яка виконувала цю роль до 2000 року. На балу у Попелюшки починали свій творчий шлях талановиті діти Дворічанщини: Женя Мережко у 5 років (дипломант районного огляду-конкурсу “Веселі дзвіночки” - 2002 р., переможець районного конкурсу “Крок до зірок” - 2002 р., дипломант Всеукраїнського конкурсу “Крок до зірок” - 2002р.), Антон Чілібін у 6 років, Олена Савка у 8 років, Оля Пилипенко у 11 років (Посіла 2-ге місце на обласному огляді-конкурсі виконавців ес­традної пісні “Зоряний ритм” м. Чугуїв - І999р), Олена Дорохова у 15 років (посіла 1-ще місце на обласному огляді-конкурсі виконавців естрадної пісні “Жива вода” Дергачі - 1997р.), Юра Куценко у 12 ро­ків (володар кубка Гран-прі на обласному огляді-конкурсі виконавців естрадної пісні “Зоряний ритм”, м. Чугуїв – 1999 р., дипломант Всеукра­їнського фестивалю родинної творчості “Мотив для двох сердець”, м. Ки­їв - 2001 р.), Оля Ломакіна у 11 років.

Основну роботу по підготовці та проведенню дитячого свята виконували Бабенко Л.М. та музичний керівник Манейчик Ірина /педагог ди­тячої музичної школи/. Куратором від адміністрації була Турбаба Га­лина Григорівна - заступник голови райдержадміністрації.

В 1997 році в РБК прийшла Саніна Ірина - натура творча, неор­динарна, яка відразу почала експериментувати. У святах пісні наступ­них років, за її сценаріями, почали з’являтися театралізовані момен­ти. За пропозицією Саніної Ірини вік учасників став обмежуватися - до 10 років, репертуар оговорювався - дитячі пісні. Оновлені свята з 2000 року мали назву “Дюймовочка”.

В 2000 році в керівництві райдержадміністрації відбулися змі­ни. Залишила посаду заступника голови райдержадміністрації Турбаба Галина Григорівна, на посаду заступника була призначена Моїсеєнко Катерина Дмитрівна. Голову райдержадміністрації Грицишина Анатолія Олександровича та нового заступника було запрошено на дитяче свято “В гостях у Дюймовочки”, яке відкривало огляд народної творчості, присвячений 10-ій річниці незалежності України на Дворічанській зе­млі. На відкритті огляду були присутні і працівники Харківського обласного центру народної творчості - директор Жогленко Алла Івані­вна, художній керівник Стройнова Ніна Миколаївна та Телегіна Світ­лана Володимирівна. Попелюшка Світлана Кочкіна виконала традиційну пісню Попелюшки І запросила всіх у палац квітів до Дюймовочки. Дюймовочка - Анастасія Рудакова (4 роки) розпочала свято, а її помічни­ки Гном та Цвіркун - учасники театрального колективу були ведучими. По закінченні свята слово мала Жогленко А.І., яка наголосила, що Дворічанський РБК має базу для проведення обласного фестивалю дитя­чої пісні. Грицишин А.О. відгукнувся на пропозицію і запросив всіх наступного року до Дворічної на обласне свято.

В 2001 році в межах другого Всеукраїнського фестивалю народної творчості, присвяченого 10-ій річниці незалежності України і з ме­тою популяризації дитячої пісні, підтримки дитячої творчості, Хар­ківський обласний центр народної творчості спільно з Дворічанським райвідділом культури провели обласний фестиваль виконавців дитячої пісні “Дюймовочка”.

11 березня 2001 року о 14.00 площа біля районного Будинку культури була повністю заповнена транспортом. На свято приїхали близько 150 дітей з 17 районів Харківської області. В цей день найбільше ма­буть, хвилювався Бабенко Михайло Петрович - директор районного Буди­нку культури. При такій кількості виконавців, гостей, глядачів Буди­нок культури здавався маленьким і переповненим. Здавалося, що все передбачено при підготовці, та все ж таки виникали недоречності.

Готовий до всього, впевнений у собі, Михайло Петрович повністю розгубився, коли директор Валківського районного Будинку культури Холодна Оксана пристрибала до нього на одній нозі зі зламаною каблучкою. Вихід, як завжди, знайшла жінка. Бабенко Л.М.- запропонувала Оксані концертні туфлі 60-тих років, з костюмерної.

Всі інші недоречності повністю нейтралізував дружній настрій, що панував на Фестивалі. Створювати такий настрій допомагали улюбленці дворічанських дітлахів, що були представлені на незвичайних вис­тавках кішок, гризунів, рибок, пташок, декоративних рослин. Гості з задоволенням фотографувалися на згадку про фестиваль в Дворічній в екзотичній обстановці.

І ось пролунали позивні свята. Цього разу в гості до Дюймовочки завітала Мері Попінс, роль якої виконувала Наталя Плотнік - пра­цівник ХОЦНТ. Велике враження на глядачів справили ляльки у зріст людини, які були взяті напрокат в Первомайському районному Будинку культури “Хімік” м. Первомайський.

В фіналі Дюймовочка подякувала творчий групі фестивалю: режисеру-постановнику Стройновій Н.М., помічнику режисера Степаненко Т.М. - ведучий методист ХОЦНТ, автору сценарію Людмилі Стрельніковій ведучому методисту ХОЦНТ,- художнику Фестивалю В’ячеславу Семенихіну – головному художнику ХОЦНТ. З В’ячеславом Семенихіним у працівників РБК пов’язані приємні спогади. Це добра, прекрасна людина. В про­цесі підготовки фестивалю В’ячеслав три дні прожив в Дворічній. Бабенко Л.М. щодня йому готувала вареники, а їв він їх дуже апетитно і смачно. Тепер завжди при зустрічі Семенихін В’ячеслав говорить: “Та­ких смачних вареників, як в Дворічній, я не їв ніде”.

По закінченні театралізованого дійства дітей чекав фуршет та неформальне спілкування з Дюймовочкою. Під час спілкування діти ласували цукерками, печивом, фруктами, газованими напоями. В цей час дорос­лі теж спілкувалися неформально. Йшла жвава розмова про фестиваль, виконавців, художні керівники обмінювалися досвідом роботи з дітьми.

А потім були хвилини розтавання, обмін адресами, телефонами.

Велику допомогу у проведенні фестивалю відділу культури надала заступник голови райдержадміністрації Моїсеєнко К.Д.

Прощай фестиваль 2001 року!

Після проведення фестивалю голова райдержадміністрації Микола Михайлович Зрожевський видав розпорядження від 21.05.01р. №52 “Про фестиваль виконавців дитячої пісні “Дюймовочка”, в якому було зазна­чено, що обласний фестиваль виконавців дитячої пісні “Дюймовочка”, який відбувся II березня 2001 року на базі Дворічанського районного Будинку культури і проведений в межах Всеукраїнського фестивалю май­стрів мистецтва та народної творчості, присвяченого 10-ій річниці Не­залежності України, пройшов на високому організаційно-художньому рівні і отримав позитивні відгуки та підтримку Харківського обласного центру народної творчості. Враховуючи вищезазначене та з метою популяризації дитячої пісні, пошуку талановитих юних виконавців та підтрим­ки дитячої творчості:

  • запровадити в районі щорічний фестиваль виконавців дитячої піс­ні “Дюймовочка”, який проводити весною;
  • забезпечити запрошення на фестиваль гостей з районів та міст Харківщини, Луганської та Белгородської областей.

На фестиваль 2002 року були запрошені гості з Троїцького райо­ну Луганської області, з Валуйського і Шебекінського районів Белгоро­дської області. Але, на жаль, з різних причин запрошених не було на святі.

Маючи досвід проведення фестивалю 2001 року та основну групу дворічанських дітей: танцювальні колективи “Рубікон” Дитячої музич­ної школи (керівник. Тішакова І.В.) і “Улыбка” Жовтневої школи (керів­ник Шишкунова В.М.), театральний колектив “Дворічанські пупсики” (ке­рівник Саніна І.Р.), які були знайомі зі стилем роботи режисера-постановника Стройнової Н.М., підготовка фестивалю 2002 року пройшла в дружній атмосфері, як і сам фестиваль. В дитячому фестивалі 2002 року взяли участь більше 150 дітей із 14 районів області.

2003 рік за Указом Президента оголошено роком культури, але культура в 2003 році опинилася у гіршому стані. Бюджетне фінансування культури недостатнє - лише на 10% задовольняється мінімальна потреба закладів культури. В 2003 році Управління культури не передбачило ко­штів на проведення обласного фестивалю виконавців дитячої пісні “Дюймовочка” в Дворічній. Питання бути чи ні фестивалю не поставало. Однозначно: бути! Таким було рішення голови райдержадміністрації М.М. Зрожевського. Творча група РБК з великим ентузіазмом та хвилюван­ням віднеслася до організації фестивалю, адже потрібно було підтрима­ти обласний рівень та вже існуючий авторитет фестивалю дитячої пісні “Дюймовочка”. Організаційний комітет очолив заступник голови РДА Пилипенко Володимир Петрович. Почали з запрошення учасників та гостей фестивалю. Запрошення надіслали до 11 районів і міст Харківщини, і знову до Троїцького району Луганської області, Валуйського, Шебекінського районів Белгородської області. Не відреагувало на запрошення керівництво Троїцького району. Це трохи додало сумніву у позитивному результаті затіяної справи. Але коли з радістю дали згоду інші запрошені і навіть повідомили про бажання взяти участь у фестивалі віддалені райони, ентузіазму додалося. За декілька днів до початку фестивалю вирішили запросити представників Сватівського району Луганської області. Зателефонували на “мобільнік” до голови Сватівської РДА Просіна Володимира Володимировича. Просін В.В. відповів просто: якщо ви приїдете до нас на Міжнародний фестиваль, що проходитиме на Спаса, то і ми теж приїдемо. Голова виявився людиною слова. Делегацію Сватівського району до Дворічної очолила заступник голови РДА Дуравкіна Наталія Олексіївна.

Сценарій фестивалю був написаний заздалегідь. Та автор сценарію і режисер-постановник Саніна І.Р. не врахувала того, що діти – постійні учасники фестивалів (зокрема театральний колектив) стали студентами й виїхали до Харкова. Новий колектив був ще дуже молодий і з поставленим завданням не впорався. Тому сценарій довелося коректувати не один раз. На початку фестивалю традиційно виконувалися попурі дитячих пісень. Бабенко М.П., Кудінова Л.О. та Саніна І.Р. з відібраними піснями вирушили до Троцького Юрія, який проживає у м. Ковшарівка Куп’янського району з метою написати фонограми. Троцький Ю. з радістю взявся за справу, бо є людиною творчою і талановитою. Запропоновані ним варіанти обробки пісень у різних музичних стилях були оригінальними і веселими. Саме у фонотеці Троцького була знайдена і фінальна пісня фестивалю – “Дюймовочка”, яка так до речі.

У чудовому настрої представники творчої групи повернулися у Дворічну, та тільки десь у глибші серця монотонне падали краплі зі стелі квартири Троцького. Та якщо подивитися на це з оптимізмом - нічого страшного – відлига ж!

12 квітня 2003 року було тепло та сонячно. Кімнати РБК були ро­зділені між гостями. Організатори фестивалю намагалися створити в них затишок: чай, солодощі. Гості з’їхалися, почалася генеральна репетиція.

130 талановитих дітей швидко опанували незнайому сцену; і з не­терпінням вдягали концертні костюми.

Свято розпочалося. Феєрверк, квіти і вже знайома симпатична та безпосередня Дюймовочка Анастасія Рудакова запросила своїх гос­тей, на сцену - луг.

Запрошені представники управління культури облдержадміністра­ції Стройнова Н.М. та Харківського обласного центру народної творчо­сті Телегіна С.В. і Плотнік Н.Ю. привітали учасників і побажали ус­піху регіональному фестивалю “Дюймовочка” 2003 року. А представник з Росії м. Шебекіно Прокопчук Олександр Григорович привітався з глядачами та учасниками щирою українською мовою.

Відкрив Фестиваль Дмитро Левчук з м. Шебекіно Російської Федерації. Цей маленький хлопчик (6 років) виконав пісню з кінофільму “Іван Васильович змінює професію” так артистично і натхненно, що глядачі були просто у захваті.

Високий клас вокалу та хореографії показали діти Сватівського району зі школи мистецтв ім. Зінченка Катерина Столярівська (10 ро­ків), Христина Пономарьова (12 рокІв), Віталій Рибалко (13 років).

Достойно представила Дворічанський район Настя Філіппова, уче­ниця Дворічанської дитячої музичної школи. Микола Рябуха з Близнюківського району, який, виконав пісню “Ямайка”, став ізюминкою фести­валю. Глядачі викликали його на “біс”.

Тож чи варто проводити дитячий фестиваль в Дворічній. Чи ва­рто зберігати цю традицію? На це відповідають самі діти словами фі­нальної пісні (Слова І. Саніної).

Слова пісні “Дюймовочка”

 

1.

В час, когда весна оживает снова,

В час, когда ушёл холод и февраль,

Всем нам шлёт привет старый и знакомый,

Всем нам шлёт привет добрый Фестиваль.

Припев:

Дюймовочка, Дюймовочка, яркая звезда,

Встретились, встретились мы с тобой не зря!

Дюймовочка, Дюймовочка, друг наш дорогой,

Весело, весело было нам с тобой!

 

2.

Мы навек теперь стали все друзьями,

Каждый пел с душой песню для тебя.

Жалко, что пора нам с тобою прощаться,

Как же грустно будет без тебя!

Припев.

3.

  Будем через год петь в Двуречной снова.

Если будем петь - сбудутся мечты.

Ты нас позови песенкой знакомой,

Ты нам улыбнись - ты только не грусти!

Припев.

 

В кінці свята слово мав Настоятель церкви Успіння Божої матері смт. Дворічна Отець Геннадій. Його промова, сповнена теплотою, запала глибоко у серце всіх присутніх на святі і наповнила душу вірою в значущість відбутої події.

Духовний Отець наголосив - символічний той факт, що фестиваль відбувся 12 квітня, в день Християнського свята Похвала Пресвятої Богородиці. Отець Геннадій дав благословення “Дюймовочці” і подарував для Дворічанського РБК Євангельський сюжет “Благословение детей”.

Символічним стало те, що фінальну пісню фестивалю виконали ді­ти - учасники свята дитячої пісні “На балу у Попелюшки” І995 року. Маленькі і трохи незграбні дітлахи у 1995 році і стильні, красиві, талановиті юнаки та дівчата у 2003 році. Невже це не результат бага­торічної роботи Дворічанського РБК в системі естетичного виховання дітей!

Діти вразливі, їх враження незабутні і пам’ятні. В тому, щоб пам’ять про фестиваль у Дворічній була доброю, протягом трьох років сприяли небайдужі люди. Серед них Лебединський В.І. (ПСП “Вільшанське”), Шишкунов О.Ф. (ПСП “Родіна”), Шумейко В.М. (ПСП “Україна”); підприємці - Савчук, Філіпов, Дворнік, Богданов, Козирев, Жиліна.

Куп’янський молочноконсервний комбінат виділив для дітей со­лодкі подарунки. Надали спонсорську допомогу Хлібзавод “Кулиничі”, Куп’янський цукрозавод, “Харківгаз”, ПСП “Рассвет”, ПСП ім. Мечнікова, аптека “Родем”.

Завдяки наполегливості голови оргкомітету Пилипенка В.П., на рахунок відділу культури надійшло 6590 грн. спонсорських коштів.

В перспективі у організаторів свята нові творчі ідеї. Одна з них – розширити межі фестивалю: запросити дітей з Сумської, Донець­кої, Воронезької, Курської областей.

... Слобожанщина. Цілісність цієї колись єдиної території, як і сама її назва, давно відійшли у минуле. Але треба щоб ми, а особли­во наші діти пам’ятали, що корені сучасності сягають у глибоке ми­нуле, тому в час прискорення ритму життя необхідно пробуджувати ма­совий інтерес до “вічних” питань: “Хто ми? Звідки? Буди йдемо”.

Можливо колись над мальовничими просторами Дворічанщини, на перехрестях старовинних трактів лунатимуть добрі дитячі пісні. Як колись Дикий Степ, чарівна Дворічна стане місцем інтенсивних контак­тів і взаємовпливів різних цивілізацій і культур. До зустрічі, мале­нькі зірочки Слобожанщини! Дворічна чекає на вас!