Адреси Миколи Міхновського

© Андрій Парамонов (Харків)

Микола Іванович Міхновський – особистість, біографію якого не треба доводити, вона добре відома сучасним українцям. Це ще одна важлива людина яка своїм життям доводила і доводить значення Харкова в історії України. Напередодні 150-річчя з дня народження мені хотілось би провести читача по харківським адресам Миколи Міхновського.

Першим адресом який відомий в Харкові у зв’язку з Миколою Міхновським ми сьогодні можемо вважати вулицю Садову будинок № 3, саме тут у статусі помічника присяжного повіреного він жив і працював. Це велике домоволодіння виходило не тільки на Садову вулицю, але і на Пушкінську вулицю і належало кандидату прав Ною Борисовичу Генелесу. Прибутковий будинок Генелеса зберігся до наших днів, але в якій саме квартирі жив Міхновський невідомо.

З прохання Миколи Міхновського від 1 березня 1903 про вечір пам’яті Тараса Шевченка в Харкові, ми знаємо, що він на цей рік проживає по вулиці Римарській 23 в будинку купця Вікентія Валеріановича Гурковського. Будинок цей розміщувався в тому місті де зараз стоянка поблизу театру опери та балету, його було знесено після Другої світової війни.

З 1902 року присяжний повірений Міхновський починає працювати в будинку Кемпера по площі Скобелєвській № 9. У 1903 році згідно з донесення від 21 березня 1904 року начальника Харківського охоронного відділення полковника Герасимова, Микола Міхновський проживає за тією ж адресою, тоді у Міхновського провели обшук. У 1907 році у Міхновського по цьому ж адресу пройшов новий обшук. Цей будинок було знищено російськими військовими прямим влучанням авіабомби у 2022 році.

Микола Міхновський у 1908 році купив по Конторській вулиці № 21 на куті з Клещьовським провулком садибу у колезького радника Владислава Хомича Домбровського. Колись ця садиба виходила до самої річки Лопань, але за часів Домбровського була розділена навпіл. Куплена садиба належала Міхновським до самої націоналізації 1920 року. Саме тут розміщувалась у 1912 році редакція газети «Сніп».  

З 1909 року присяжний повірений Міхновський працює за адресом Скобелєвська площа № 21, на розі з Михайлівською вулицею № 5. Будинок належав поручику Івану Андрійовичу Фінке і зберігся до наших днів. Деякий час цей будинок був під № 22-м, сьогодні він також знаходиться під № 21 тільки тепер площа має назву Небесної сотні. В цьому будинку контору Міхновського ми бачимо у пізніші часи, саме тут проводився обшук у 1916 році.

Серед інших адрес Міхновського у 1912-1913 роках ми бачимо Скобелєвську площу № 19, це садиба Івана Михайловича Біч-Лубенського, вона до наших днів не зберіглась, зараз на її місті ДК «Будівельник». Доволі часто бував Міхновський і в будинку брата І. М. Біч-Лубенського – голови товариства імені Квітки-Основ’яненко у Харкові – Костянтина Михайловича Біч-Лубенського. Він мав власний будинок по Єпархіальній вулиці, сьогодні це вулиця Алчевських № 24. Саме тут товариство неодноразово збиралось на засідання. Деякий час Товариство імені Квітки-Основ’яненко збиралось в будинку Олександри Лабінської по Садовій вулиці № 15, яке орендувало у власника. Цей будинок зберігся до наших днів під № 15-А.

Це лише частина тих адрес у місті Харкові де жив, працював і бував Микола Міхновський, над виявленням нових – працюємо далі!