Крестовоздвиженская церковь (С. Таранушенко)
Воздвиженська церква[1]
Це – ще один з варіантів церков, що зазнали впливу будов «баштового» типу. Коли збудована Воздвиженська церква в Коропі, відомостей не маємо. Внаслідок ремонтів вона обросла навколо до половини висоти зрубів стін прибудовами-притворами. Зруби стін усіх дільниць високі, енергійно тягнуті догори. Зруб стін центра вищий зрубів вівтаря і бабинця.
Церква має багато вікон великого розміру. В зрубах стін вони прорізані в кожній грані, а в восьмигранному зрубі стін центральної дільниці навіть в два ряди. Верхні вікна центрального зрубу круглі («волове око»), що і дозволяє датувати будову серединою другої половини ХVIII в.
В 1932 р. церква була нами зафотографована і схематично заміряно її план. Воздвиженська церква тризрубна, триверха. План її складається з центрального восьмигранника, витягнутого в напрямку південь–північ, і шестигранних бабинця і вівтаря[2]. Вихідний розмір для побудови плану – довжина центральної дільниці; ширина ж її дорівнює діагоналі квадрата з стороною = довжині центра, у бабинця і вівтаря довжина й ширина дорівнює 1/2 ширини плану центра. Південна й північна грані центра = 1/2 довжини плану дільниці, а східна й західна грані = цілій довжині того ж плану центра, у вівтаря східна грань = 1/2 ширині дільниці, а південна й північна = 1/2 довжини плану центра.
Форма і енергійна тягнутість догори зруба стін центральної дільниці, яскраве освітлення її, різке зменшення об’єму зруба стін у восьмерику тої ж дільниці Коропської Воздвиженської церкви примушують згадати про принципи побудови церков «баштового» типу.
Досі нам доводилося розглядати церковні будівлі «баштового» типу, у яких зруб центральної дільниці походив від восьмигранних оборонних башт дерев’яних замків. Та поруч з такими збереглось (небагато) церков, у яких зруб центральної дільниці мав форму чотиригранної призми; цей тип, можливо, походив від чотиригранних (найчастіш надбрамних) замкових веж. До таких належать церкви в Моровську і Редьківці.
[1] Фото зовнішнього вигляду опубліковано у виданні «Картины церковной жизни Черниговской епархии из IX вековой ее истории». Киев. 1911. С. 99.
[2] Такий тип плану для церков «баштового» типу – не характерний. До церков з планом типу шестигранник + восьмигранник + шестигранник – ми повернемося нижче.