Николаевская церковь (С. Таранушенко)

Церква Миколая, 1770 р.

Село стоїть на березі Дніпра. За свідченням географічного уривку ХV ст. Навоз – один з найстаріших городів, такий, як Чернігів, Любеч.

Грамотою 1712 р. Навоз затверджено за Києво-Печерською лаврою. При церкві дзвін 1647 р. з образом Миколая і другий 1648 р[1].

Церква Миколая збудована в 1770–1772 р. київським міщанином майстром Іваном Скибинським. Зберігся контракт[2], з якого видно, що церкву в Навозі майстер мав будувати на зразок «ніженської заградської Авдіївської», збудованої цим же Скибинським. За контрактом церква мала бути «об єдном верху с щитами в завиваних углах, с трома бабинцами (тамбурами. – С. Т.) і четвертою паламарнею. Которую церков майстер должен строить крепко, штатно и неленостно со всяким тщанием и старательством. Баню гонтами или шальовницами побити і как надлежит всю пошаліовати, штаги на іконостас поделати, при всех дверях рундуки, призбу и мост во всей церкви изделати, крест на баню снести. Должен ту церковь отделкою совсем окончить через два года от начатия самого при церкви дела»[3]. В 1772 р. церква була окожухована тертицями і освячена.

Отже, як і в інших випадках, церква будується за зразком другої. Належить вона до типу «баштових». Як і Воскресенська в Любечі, церква в Навозі тризрубна (притвори з заходу, півдня й півночі добудовано пізніше) – центр восьмигранник, бабинець – внизу чотиригранник, лише в верхній чверті зруб бабинця переходить у шестигранник[4]; перехід цей зовні позначено круто похиленим клином (вівтаря на фото не видно).

Імпозантний восьмигранний в плані зруб центральної дільниці крутим і стрімким заломом переводить об’єм дільниці в легкий лагідних пропорцій верх, що складається з невисокого світового восьмерика і глухого ліхтаря. Зруб стін центру внизу має план чотиригранника з відсіченими кутами і лише зовсім вгорі переходить у рівносторонній восьмерик. Зруб стін бабинця, у відміну від Вознесенської церкви в Любечі, високий; плесковатий дах його сягає карниза центральної дільниці.

Контракт

Тисяча семь сот семдесятого года февраля дватцатого дня дань сей контракт мене нижеподписавшагося владенія кіевопечерскія лавры села Навоза священнику Кирилу Иванову и тамошним парохіянам в том, что договорился я зделать в том селе Навозе во имя святителя и чудотворца христова Николая деревянную церковь по тому образцу какь в городе Нежине заградская Овдеевская деревянная церковь мною нижеподписавшимся зделана об едном верху с щитами в завиваных углах с трома при той церкве бабинцами и четвертою паламарнею, которую церковь должен я строить крепко плотно и неленостно со всяким тщанием и старательством как возможно вскорости; баню гонтою или шальвницами побити и как надлежит всю пошаліовати, штаги на иконостас поделати, при всех дверах рундуки, призбу и мост во всей церкви изделати, крест на баню снести, буди же кирпичем та церков вимощена будет то мне от священника с прихожани той церкви вивороту из договореной суми и харчей никакой делать не должни, за теж мои труди должень я получити оть их священника и парохіян денег готових сто пятдесят рублей и харчей по значещемуся при сем реестру, с которих денег должни они мне дать взадаток денег пятдесят рублей, а доводящиеся последние деньги но частям и по усмотренію моей работы принимати под расписки я должен оть того кому от них священника и парохіян церковную суму изверено будет, сверх же всего того должен я ту церков отделкою совсем окончити через два года от начатія самого при церкви дела, вслучаиж ежели за ними священником и парохіяни мне встроеніи той церкви какая последует остановка то должни они как меня так и будущих при мне работников на всем своем коште сверх договоренной суми и харчей содержати, буди ж я к тому сроку церкви совсем отделкою не окончу, то з договоренной мною суми должни они священник и парохіяни удержать денег двадцать рублей (кроме вслучаи мне последовати могущей болезни) в доверение чего собственоручно и подписуюси в такой же силе и от них священника и парохіяни мне контракт дан.

К сему контракту житель кіевскій майстер Іван Скибинскій руку приложил.

Реєстр коликое число мне денег также естних и питейних припасов получить должно.

Денег готових сто пятдесять рублей. Борошна житного тридцать пять четвертей, Гречаного – 15, Круп гречних 10, Крупь ячних – 5, Муки пшеничной – 1 четверть, Пшона – 5, Гороху – 4, Солоду ячного – 2, олеи 15 ведер, сала шеснадцать, сивухи мери государевой 40 ведер, соли 15 пуд, меду сирцу кварт 10, таране риби 1000, свежей риби 5 пудов то время когда будет, Кабанов 5 годованих, баранов 10 с кожами старих, горшков 40, для жилья изба с коморою, для усипу хлеба посуду которую должен я по окончаніи работи возвратити, ботвину летом на борщ ирвать не возбраняется на в городах а на зиму кадовбь бураков, для поезду по церковной надобности подводу давати з громади. Повети для работи в ненастное время близь церкви зделати.[5]


[1] Гумилевський «Историко-статистическое описание Черниговской епархии». «Черниговские епархиальные известия». 1863,15 октября. Прибавления. С. 658.

[2] Текст контракту додається. Йдеться, власне, про церкву Іллі, вбудовану в 1767 р. в Ніжині в панянському монастирі «на овдеевской улице». Див. «Черниговские епархиальные известия». 1863, 15 февраля. Приложения. С. 118.

[3] Архів Києво-Печерської лаври. Справи маєтностей. Справа 72. Контракт і «абрис» були послані в лавру на затвердження (село належало лаврі). Контракт в архіві лаври я розшукав, але абрису при ньому не було.

[4] Порівнювані церкви: Покрови в Седневі, Пречистої в Мені, Миколи в Вільшані, церкви в Ізбицькому, але в них перехід четверика у восьмерик починається нижче.

[5] Публікується вперше. – С. Т.