Трехсвятительская церковь (С. Таранушенко)

Трьохсвятська церква 1717 р.

Схематичний обмір плану П. Жолтовського 1930 р. Це одноверха церква збудована Києво-Печерською лаврою, що володіла селом. Церква має скромні, але досконалі і виразні форми і відносно добре зберегла первісний вигляд.

За планом належить до типу, що складається з центрального восьмигранника, шестигранного вівтаря та чотиригранного бабинця. Аналіз обмірного кресленика показав, що план розбито в натурі за такими приписами: центр має довжину, яка дорівнює апофемі рівностороннього трикутника з стороною = ширині центру. У бабинця довжина дорівнює ½ ширини центру, а ширина = повній довжині бабинця. Довжина вівтаря дорівнює півсумі довжини центру і бабинця, ширина ж його дорівнюють ширині бабинця. Південна і північна грані плану восьмигранника центру дорівнює довжині бабинця, а східна і західна = діагоналі бабинця. Східна грань вівтаря дорівнює ½ ширини вівтаря, а південна і північна = довжині бабинця.

Зруби стін вівтаря і бабинця одної висоти. Перекрито їх залізом, раніш вони, безперечно, були під ґонтом. Бабинець перекриває двоспадистий дах з «димничком», а вівтар – п’ятиспадистий дах. Зруб стін центральної дільниці стрункий, приблизно на ⅓ вищий зрубів вівтаря (чи бабинця). Перший залом центральної дільниці має досить стрімкий кут нахилу граней і зменшує об’єм зрубу стін приблизно вдвічі. Світловий восьмерик – спокійних пропорцій, перекритий покрівлею вибагливої форми; завершується будова шоломоподібною главкою. Зруби стін усіх дільниць чітко виявляють нахил всередину. Ганки, притвор, ризниця і паламарка побудовані пізніше.