Городище у селі Солдатське (А. Парамонов)
Чому я не поважаю вікіпедію, бо в ній очевидні речі не опубліковані, особливо з приводу історії населених пунктів. Скажімо про село Солдатське є інформація у книзі колишнього архієпископа Харківського і Охтирського Філарета Гумілевського «Историко-статистическое описание Харьковской епархии», яка побачила світ ще у 1850 році із того часу вона і перевидавалась і в повному обсязі присутня в інтернеті. Але я в архіві натрапив на декілька документів, якими згаданий архієпископ користувався, коли писав про село Солдатське і опишу, про що там записав місцевий священик із церковним ктитором, тим більше, що вони і малюночок невеличкий зробили. Перші ж згадки про знахідки на цьому городищі у документах датовані 1826 роком.
Так от, село Солдатське розташовано на колишньому городищі, або давньому укріпленому містечку ще за часів існування Київської Русі, а також на посадах поруч із ним. Городище представляло собою високий земляний насип, зроблений руками людей на лівому березі річки Ворскліци. Його правильна фігура обриву, протягнутого із півночі на південь, а також різнорідність ґрунту із горами поруч, говорить про те, що це було не природного походження. У центрі городища була велика яма.
Розміри валів городища приводжу за документом 1847 року: на заході 37.5 м; на сході 40 м; на півночі 25 м; на півдні близько 60 м. В поперек з заходу на сход 72 м, з півдня на північ 104 м, окружність близько 170 м.
Місцеві жителі у XIX столітті находили дуже велику кількість стріл до луків, їхню форму місцевий священник намалював олівцем. С півночі городища розташований було поселення жителів городища і могильник, там знаходили останки людей, черепки посуду, вугілля. Городищу вочевидь було страчено татарами, а от поселення мабуть ні, бо у 1825 році місцевий поміщик Василь Екк знайшов на своїх землях велику кількість татарських монет. У 1830 році В. Екк навчався у Імператорському харківському університеті і передав ці монети своєму вчителю – професору Гулаку-Артемовському, а той віддав у університетський музей. От цікаво, чи зберігаються ті монети до цього часу!
Із документів архіву видно, що у В. Екка була досить велика колекція артефактів знайдених поблизу Солдатського і на городище. Зокрема предмети із чавуна, заліза, кості, керамика, а також камені із укріплень городища. Із самих цікавих знахідок були деталі зброї, жіночі прикраси, натільні хрести, медальйони із бронзи, частки ікон і цілі іконки із бронзи, частки одягу. Практично всі знахідки доводили про існування тут слов’янського християнського населення у X–XII столітті.
На жаль відомостей що до колекції після 1830-х років не має, вже архієпископ Філарет перебуваючи у Солдатському в 1847 році, ходив по городищу відчуваючи пустоти під землею, а от про знахідки Екка він жодним чином не згадав.