Полтавский уезд

Семянивка (Сем'янівка)

Успенська церква 1736 р.[1]

Центральна дільниця в плані восьмигранник; до нього прирубано два менші чотиригранники – вівтар і бабинець[2].

Зруби стін усіх дільниць – одної висоти. Розвинутий верх має лише центральна дільниця. Верхи вівтаря і бабинця – без восьмериків; низький дах заломів завершується глухим ліхтарем.

Зруб стін центральної дільниці – «кубічних» пропорцій. Невисоким, круто засклепленим першим заломом об’єм переходить у світловий восьмерик, у якого висота менша довжини і ширини. Залом восьмерика покрито низьким, як і у вівтарі та бабинці, дахом. Завершує дільницю глухий ліхтар.

Зруби стін вівтаря і бабинця дещо стрункіші центрального, проте і їх форма «вагома». Всі компоненти всіх дільниць – «вагомі». Майстер відчував особливе замилування до трійчатих вікон з середнім полотнищем, вищим бокових. Їх він розмістив в кожній грані зрубів стін вівтаря і бабинця, на південній та північній гранях центральної дільниці. Вузькі грані центрального зрубу стін прорізують одинарні вікна. Отже, інтер’єр дуже щедро освітлений.

С. Таранушенко

[1] П. Мартинович и В. Горленко. Церкви старинной постройки Полтавской епархии. Полтава. 1888.

[2] Такий же план мають: церква в Пекареві, Миколи в Попівці (Миргородській), церква в Гиївці, Успенська в Жадові, церква в Стехорщині, церква в Липовому (Золотоніському).