Горохуватка, Воскресенська церква (С. Таранушенко)

П’ятиверха. Хрещата. Центральна дільниця – восьмигранник (чотиригранник, близький до квадрату з відсіченими кутами), до якого прирубано 4 менші шестигранники. Зруби стін усіх дільниць одної висоти.

Зруби стін рукавів – високі стрункі. Енергійним першим заломом об’єм кожного рукава переходить у стрункий світловий восьмерик (його довжина менша ½ довжини плану дільниці). Коротким другим заломом об’єм переходить у другий світловий восьмерик; він стрункіший за перший, а його довжина дорівнює приблизно 2/3 довжини першого. Третій залом переводить об’єм у стрункий глухий ліхтар: його довжина також дорівнює, певно, 2/3 довжини другого восьмерика. Завершує рукав главка, посаджена на пірамідальний дашок над ліхтарем. Верх рукава високий (він мало не в 1 ½ рази вищий, стрункіший за зруб стін). Легкі за пропорціями компоненти верху стрімким темпом розгортають об’єм дільниці.

Ще яскравіше виявляє майстер устремління мас догори в центральній дільниці. Верх тут майже вдвічі вищий за зруб стін, але темп звужування внутрішнього об’єму дільниці більш поступовий і гармонійний. Стрункість зрубів восьмериків поступово зростає, а стрімкість заломів, навпаки, зменшується. Довжина першого восьмерика на чверть менша довжини плану дільниці, тоді як висота його досягає майже ½ висоти зрубу стін. Майстер виділяє, підкреслює ставну форму першого восьмерика центральної дільниці; він – вузол композиції будови; його освітлює 8 вікон[1].

Довжина другого восьмерика центрального верху уже вдвічі менша довжини першого, і разом з тим він і стрункіший. Трохи повільніше, ніж другий, зменшує площу третій, теж світловий восьмерик, а стрункість його, навпаки, більша, ніж у другого восьмерика. Над третім восьмериком поставлено ліхтар.

Якщо нижні частини верхів центру і рукавів різко відміні, то верхівки їх (останній восьмерик, ліхтар, главка) уже менш відмінні.

Церква в Гороховатці – будова майстрів лиманської школи. Це одна з пам’яток, де верхи досягають найбільш повного розвитку: центра має три світлові восьмерики і ліхтар та чотири заломи.


[1] Порівн. церкву Різдва Богородиці в Червоному Осколі.