Голубівка, Михайлівська церква (С. Таранушенко)

Михайлівська церква 1778 р.

Фото і схематичний обмір плану 1930 р. П. Жолтовського.

Одноверха. Зовнішній вигляд свідчить, що церква в 1822 р. капітально репарована. Тоді ж вона набула ампірової зовнішності і добудована дзвіниця з шпилем і портиком, з півдня і півночі добудовано приділки, теж з портиками і фронтонами. Ампірову форму набув і верх центральної дільниці. Зовні перший залом перекрито «банею». Але в інтер’єрі церква зберегла первісну наметову форму залому. Залом переводить верх в світловий восьмеричок-ліхтар, що різко зменшує об’єм дільниці; в інтер’єрі він покритий плоским плафоном, а зовні над ним підноситься дашок хвилястого профілю і завершується глухим ліхтариком. Вівтар зовні перекрито п’яти-, а бабинець – двоспадистим дахом.

В первісному вигляді церква була невисока. Зруби стін всіх дільниць мали «кубічні» пропорції. Отже, зруб стін був вищий за зруби вівтаря і бабинця. Верх центральної дільниці був не вищий зрубу стін.

Церква збудована коштом новгород-сіверського сотника Судієнка. Репарації – 1822-го і 1883 рр.

План складається з квадратового центра, шестигранного вівтаря і чотиригранного бабинця. Аналіз обмірного кресленника показав, що форма і розміри бабинця різко відмінні від форм і розмірів бабинців інших пам’яток цього ж типу. На жаль. Ми позбавлені можливості з певністю вирішити – маємо ми тут справу з наслідком репарації, чи з випадком «аномалії». Центральна дільниця в плані квадрат (точніше: ширина дорівнює довжині плюс товщина бруса). Вівтар – шестигранник, його довжина плюс ½ довжини центра дорівнюють діагоналі центра; ширина вівтаря = апофемі рівностороннього трикутника з стороною = довжині вівтаря. Довжина східної грані вівтаря дорівнює ½ ширини вівтаря, а південна і північна грані = ½ діагоналі чотирикутника, що становить половину центрального квадрата. Бабинець ширину має таку ж, як і вівтар, а довжина його більша довжини центра; можливо, таким він став внаслідок репарації.

Той же тип плану (чотиригранний бабинець, квадратовий центр і шестигранний вівтар) крім двох вищерозглянутих, мають ще кілька недатованих церков, які ми зараз і розглянемо.