Преображенская церковь (С. Таранушенко)
Церква 1796 р.[1]
Одноверха. План – хрещатий з невиділеним чотиригранним зрубом центра і чотирма чотиригранними рукавами; в міжрукав’ях прирубано низенькі, теж чотиригранні комірки.
Зруб стін центра на рівні завершення зрубів стін рукавів переходить в восьмигранник. Над «підперезаним» дахом першого залому підноситься невисокий світловий восьмерик; його довжина, приблизно, дорівнює довжині плану рукава. Над дахом другого залому підноситься невисокий глухий ліхтар. Завершує дільницю шоломоподібна главка. Висота верха і висота зруба стін – урівноважені.
Зруби стін рукавів – нижчі центрального зрубу; вони стрункі, з чітко виявленим нахилом граней досередини. Перекрито рукави двоспадистими дахами. Зруби стін щедро освітлені: в кожному рукаві по 4 вікон.
В цій будові ніяких елементів класицистичної архітектури не помічаємо.
[1] В VII випуску «Вопростов реставрации», що видавала Археологічна комісія, опубліковано фото церкви с. Носівки і зазначено час побудови її: 1796 р. В «Историко-статистическом описании Черниговской епархии» Ф. Гумилевского в Ч. VII написано про Воскресеньску церкву в Носівці, що над північними її дверима є напис: «1735 года создася сей храм Преображенія». В ЦДІАК в Києві переховується лист, датований 1747 р., в якому піп писав до консисторії: «церква в Носівці збудована ще 1700 р. і хоч вона вся до верху кріпка, але гонтовий побій почав осипатися і підвалини потрухли, будова почала дуже осідати. Тому парафіяне збиралися «навколо зісподу підвалинами підрубать і, де треба, поправити». (ЦГІАК. Ф. 127, оп. 1020, спр. 3531. Арк. 31–32). Розв’язати всі ці розбіжності дат у нас немає можливості.