Контора Окржилсоюзу
© Андрій Парамонов (Харків)
Будівля Житлового союзу на площі Рози Люксембург
Сучасний вигляд будівлі торгового дому "Павлівський" на однойменній площі (№ 6) дуже далекий від початкового проєкту, який був здійснений в 1929-1931 роках.
А почалося все з того, що міський комунгосп затвердив проєкт забудови площі Рози Люксембург (назва площі в 1919-2013 рр.) і зазначив, що стара двоповерхова будівля на розі площі і вулиці Вільної Академії (так тоді називалася вулиця Університетська) випадає із загального контексту. Ділянку запропонували передати правлінню Харківського окружного союзу житлових кооперативів (Окржилсоюз) для побудови сучасної будівлі, оскільки його контори були розкидані в декількох місцях міста. І Окржилсоюз доручив своєму головному архітектуру Дмитру Григоровичу Торову віднайти можливості спорудження нової будівлі з урахуванням того, щоб не відриватися від поточних замовлень.
П'ятиповерховий будинок для магазинів, установ і складів Окржилсоюзу повинен був бути зведений в найстисліші терміни, адже для розміщення правління Житлового союзу доводилося платити в місяць 7500 рублів за оренду приміщень в Суздальському гостинному дворі. І хід будівництва будівлі Окржилсоюзу яскраво показує, як це відбувалося в роки радянської влади. Почати хоча б з проєктування, без якого неможливо було якесь ведення робіт в старий імперський час. Тепер же все робилося на ходу, "на коліні", із запрошенням молодих інженерів і архітекторів — у підсумку численні прорахунки, які доводилося виправляти в ході спорудження будівлі.
Розпочалися будівельні роботи 30 березня 1929 року. Ділянка була оточена парканом заввишки більше чотирьох метрів з люками для подачі цегли, шириною тротуару 1,5 метра і накриттям в 1 метр, зробленим з дощок. Першочергово необхідно було розібрати старі будівлі і вивезти будівельне сміття. Заготовляли і будівельні матеріали, які укладали на окремій ділянці на Лопанській набережній, яка була надана на один будівельний сезон без права забудови. Однак сам проєкт ще не був затверджений, на початку квітня ще навіть не знали, якою буде будівля — залізобетонною чи корпусною.
У 1929 році стали проводити буріння п'яти розвідувальних свердловин, цим займався буровий майстер Журавльов. Важливість цього моменту підкреслювалася особливо, адже будівлю споруджували на місці колишньої стариці річки Харків, яка була засипана на початку XIX століття. Горизонт ґрунтових вод проходив на рівні 4 метрів, насипний шар XIX століття був на рівні 3 метрів, далі пісок з мулом від 1 до 2 метрів, на глибині 7-10 метрів йшов плавун і тільки за ним починався горизонт блакитної глини.
Ще 11 січня 1929 року надійшла пропозиція запросити для розрахунків залізобетонних конструкцій інженера Л. Є. Ейнгорна, але лише 10 квітня було остаточно підтверджене це рішення, з вартістю робіт 2000 рублів. Ейгорн і група його інженерів готували розрахунки, конструкцію, робочі креслення і специфікацію матеріалів для скелета будівлі. Передбачалося протягом місяця з дня отримання всіх необхідних матеріалів закінчити ці роботи.
З огляду на особливості ґрунту, Ейнгорн запропонував влаштувати ребристу залізобетонну фундаментну плиту вище рівня ґрунтових вод з опорою на палі Страуса, але пізніше від них відмовилися. Підвальній і перший поверхи передбачалося перекрити залізобетонною плитою, другий і третій — дерев'яними балками, четвертий — залізними балками з дерев'яними підлогами і п'ятий поверх — підвісною стелею по дерев'яних балках. В остаточному проєкті останні були замінені на металеві балки, а внутрішні колони дотягли до горищних перекриттів.
В цілому групі інженерів Ейнгорна довелося двічі переробляти проєкт залізобетонного скелета через корекцію керівництва Окржилсоюзу. Крім того, їх попросили виконати роботи, які ці інженери раніше ніколи не робили: розрахунок 3-х сходів, конструкцію і розрахунок міжповерхових і горищних дерев'яних перекриттів, крокв підвісної стелі. Ейнгорн попросив збільшити оплату до 3000 рублів.
Кошторис на будівництво будинку виконував у міру надходження креслень від групи Ейнгорна запрошений технік з підряду за 400 рублів. Проєкт будівлі в олівці було розглянуто 29 червня 1929 року, а остаточно підготовлений з пояснювальною запискою конструкції 2 липня 1929 року. Загальний обсяг будівлі склав 3781,66 кв. метра. Автором фасаду був 22-річний Юрій Вікторович Ігнатовський, який тільки недавно закінчив курс навчання. Показово, що сантехнічні роботи проєктував взагалі студент М. Хавін, який через денне навчання просив зняти його з платні і перевести на відрядну оплату робіт.Орієнтовна вартість спорудження будівлі оцінювалася в 480 304 рублі. Вже наступного дня після подачі проєкту приступили до робіт з копання котловану, ґрунт вивозили на Рогатинську леваду.
Приступивши до будівництва, з'ясувалося, що ще не було обчислень загальної ваги будівлі, корисних навантажень перекриття, підбору перерізів плити, армування балок, плит на опорах і прольотах. Все це було підготовлено лише 13 серпня 1929 року. Виконавцем будівельних робіт призначили Платонова, а на місці керували виконроби Осман і Тюрін, десятник Розгін.
З моменту початку робіт виникли і перші проблеми: на сусідніх будинках з'явилися тріщини, оскільки досить глибоко підкопали під фундаменти існуючих будівель. Довелося створювати комісію для огляду і прийняття рішення. У підсумку довелося сусідню будівлю підпирати, а потім армувати, а роботи з будівництва прискорити і вести в три зміни. При поглибленні фундаменту довелося зіткнутися з водовідведенням з котловану.
Виникали і проблеми іншого роду. Так, ще квітні 1929 року комірник Гущенко підняв питання охорони будівельних складів. Окржилсоюз уклав договір з промисловою міліцією 6-го району Харкова про встановлення поста міліціонера поряд з будівництвом, але той часто відлучався для спостереження за кіоском в Банному провулку. Незважаючи на встановлений серйозний пост в денний час, цемент крали для продажу на Благбазі. Тільки випадок виявив крадіжку: 26 серпня одна з бочок, завантажених на підводу, перекинулася на мосту і розбилася, пильний комірник Гущенко виявив походження цементу і навіть співучасть у крадіжках міліціонера Полуніна.
Початок спорудження нової будівлі 29 серпня 1929 року супроводжувався найважчими умовами найму робітників, на біржі праці не було жодного кваліфікованого робітника, навіть різноробочих не вистачало. Довелося перекинути частину будівельників з іншого будівництва і наймати їх в обхід біржі праці.
У листопаді 1929 року, коли обкладали цеглою 5 поверх, довелося знову ввести роботу у три зміни. Не вистачало сухої деревини, тому в підвалі влаштували деревообробну майстерню для виготовлення вікон, дверей, дощок для підлоги і встановили сушарку. Клали стіни вже з електричним опаленням окремих ділянок з одночасним підігрівом води.
Всі зовнішні роботи будівлі Окржилсоюзу були закінчені 17 лютого 1930 року. Установка внутрішнього обладнання потребувала обігріву будівлі п'ятьма печами в залізних кожухах. До 1 квітня закінчилися роботи на 5-му поверсі і в кутовому магазині. 19 квітня закінчили роботи по влаштуванню водопроводу і каналізації. 24 квітня Державний електротехнічний трест надав проєкт електроосвітлення будівлі, розділений на п'ять частин: 1) підвали, магазин і вітрини 1 поверху; 2) освітлення офісних приміщень 2-4 поверхів; 3) креслярський зал на 5 поверсі; 4) клуб там же; 5) комунальне освітлення всієї будівлі (сходи, під'їзди, кочегарки, ілюмінація). Всі роботи по проведенню електрики планувалося закінчити в кінці липня 1930 року, для цього, щоправда, довелося встановити ще і трансформатор, оскільки міська мережа не була готова витримати додаткове навантаження. 4 травня приміщення підключили до телефонної мережі.
У листопаді 1930 року залишилося обладнати короби для вентиляції, влаштувати трансформаторну будку і розпланувати дворову ділянку. І тільки 7 травня 1931 року будинок оглянула комісія Міськжилбуду і харківської контори Укржилбуду. Список недоліків, представлений на двох аркушах, усували ще деякий час, а до кінця 1931 року будинок Житлового союзу зайняли його службовці. У роки Другої світової війни будівля отримала пошкодження і була перебудована за проєктом того ж архітектора Ю. Ігнатовського.